Na początek Głubczyce

Już za nieco ponad trzy tygodnie rozpocznie się tegoroczna rywalizacja o tytuły w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Śląska. Pierwszą odsłoną zmagań będzie Rajd Ziemi Głubczyckiej – zupełnie nowa impreza w kalendarzu tego cyklu. Organizatorzy zawodów, czyli Automaster Klub przygotowali kompaktową trasę z dwoma zróżnicowanymi odcinkami specjalnymi o długości 7,24 i 7,2 km.

Podobnie jak w poprzednim sezonie, także i w tym roku kalendarz Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska składa się z sześciu rund. Trzy z nich organizowane są w województwie śląskim, jedna w małopolskim, a dwie – w opolskim. I to właśnie na Opolszczyźnie ponownie odbędzie się impreza inaugurująca tegoroczne RSMŚl. Mowa o Rajdzie Ziemi Głubczyckiej, którego bazą – jak nazwa wskazuje – będzie miasto Głubczyce.

Rywalizacja sportowa na asfaltowych odcinkach specjalnych wytyczonych na południowym zachodzie województwa rozpocznie się w sobotę, 18 maja o 8:33, kiedy to pierwsza z załóg wyruszy na trasę próby Idared o długości 7,24 km. Drugi odcinek w pętli nosi nazwę Golden i liczy niewiele mniej, bo 7,2 km, a rozpocznie się o 9:16. Oba oesy będą przejeżdżane trzykrotnie, co oznacza, że walka o zwycięstwo rozegra się na łącznym dystansie 43,3 km. Pomiędzy poszczególnymi pętlami załogi czekają 30-minutowe przerwy na serwis przy Zespole Szkół Mechanicznych w Głubczycach. Warto podkreślić, że Automaster Klub przygotował dla zawodników praktycznie zupełnie nowe próby – większość ich dystansu nie była do tej pory wykorzystywana w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska.

Rajd Ziemi Głubczyckiej to nie tylko zawody zaliczane do kalendarza RSMŚl, lecz także 2. runda GO+Cars Historycznego Pucharu Południa, czyli cyklu powołanego z myślą o załogach, którzy chcą się ścigać historycznymi rajdówkami. Oprócz tego, na trasach wokół Głubczyc będą mogli się sprawdzić zawodnicy bez licencji sportu samochodowego. Z myślą o nich organizatorzy przeprowadzą rywalizację w formule Super KJS, czyli imprezę przeznaczoną dla kierowców i pilotów, którzy rozpoczynają swoją rajdową drogę. Te zawody będą jednocześnie 2. rundą Pucharu Śląska Super KJS.

Ceremonię zakończenia 1. Rajdu Ziemi Głubczyckiej zaplanowano na Rynku w Głubczycach. Pierwsza z załóg spodziewana jest na mecie w sobotę, 18 maja o godzinie 16:27.

Michał Czapko, dyrektor Rajdu Ziemi Głubczyckiej: – Przygotowując trasę pierwszej edycji Rajdu Ziemi Głubczyckiej skupialiśmy się na tym, by zapewnić zawodnikom wysokie walory sportowe. Zależało nam przede wszystkim na tym, by wytyczyć odcinki, które będą wymagające i zróżnicowane. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że drogi w okolicach Głubczyc nie są zbyt kręte i trudne, ale to tylko pozory. Na trasie jest wiele zdradliwych miejsc, szybkich zakrętów, ale także wąskich partii wymagających od załogi dużej precyzji i rzetelnej pracy na zapoznaniu. Myślę, że każdej ambitnej załodze ukończenie tych zawodów przyniesie dużo satysfakcji.

Harmonogram 1. Rajdu Ziemi Głubczyckiej – 1. rundy RSMŚl 2019

Sobota, 18 maja (6 odcinków specjalnych, łącznie 43,32 km):

  • 8:33 – OS2: Idared (7,24 km)
  • 9:16 – OS2: Golden (7,2 km)
  • 10:33 – Serwis A: 30 min. (Głubczyce, ZSM)
  • 11:36 – OS3: Idared (7,24 km)
  • 12:19 – OS4: Golden (7,2 km)
  • 13:36 – Serwis B: 30 min. (Głubczyce, ZSM)
  • 14:39 – OS5: Idared (7,24 km)
  • 15:22 – OS6: Golden (7,2 km)
  • 16:27 – ceremonia mety (Głubczyce, Rynek)

Partnerzy

Organizatorzy
Patronaty
Partnerzy
Patroni medialni